Święta Bożego Narodzenia – reklamy miesiąc przed?

Artykuł ten piszę w październiku – czyli dobre dwa miesiące przed Świętami Bożego Narodzenia. I już w październiku można spotkać masę reklam różnych produktów świątecznych dla konsumentów. Warto tutaj zaznaczyć frazę „dla konsumentów„, gdyż produkty świąteczne dla firm reklamowane są nawet w wakacje – i jest to w całości normalna praktyka, gdyż firmy chcą mieć wszystko dopięte na ostatni guzik, i w prezenty świąteczne dla pracowników bądź też kontrahentów zaopatrują się jeszcze w miesiące takie jak lipiec czy sierpie. Czy reklamy świątecznych konsumenckich produktów w miesiącu takim jak październik mają sens, czy mijają się z celem?

Takie reklamy są efektywniejsze niż można przypuszczać

Na pewno znacie stwierdzenie – „nieważne jak o tobie mówią, ważne żeby mówili”? Nie jest ono do końca zgodne z prawdą, ale akurat w przypadku świątecznych reklam się zgadza. Dużo osób po prostu śmieje się z tak szybkiego reklamowania Świąt Bożego Narodzenia – jednak nadaje to rozgłosu. Dlaczego firma, która produkuje np. słodycze na Boże Narodzenie musi przejmować się tym, że ktoś śmieje się z tego, że tak szybko reklamują swoje produkty, skoro nada jej to jedynie rozgłosu, co zaowocuje większą sprzedażą? Na tym polega biznes – dlatego też dopóki takie reklamy będą efektywne, to firmy będą z nich tak ochoczo korzystać.

Reklamy w okres świąteczny są też droższe

Sprawa rzadko brana pod uwagę – jednak w okresie świątecznym reklamy są też dużo droższe. Na przykład w telewizji – blok reklamowy trwa kilka minut, i nie da się po prostu upchać w nim więcej reklam – a w Święta Bożego Narodzenia znacznie więcej firm chce się reklamować. Dlatego też reklamy po prostu drożeją – ze względu na większy popyt. Nawet zwykłe bilbordy w miastach są wtedy pozajmowane w całości, i wykupienie wtedy reklamy za standardową stawkę mija się z celem. Dlatego też niektóre firmy wolą po prostu zrobić sobie reklamę jeszcze na kilka miesięcy przed Świętami Bożego Narodzenia.