Wybór słuchawek – opisy rodzajów i ich zastosowania

Słuchawki to jeden z najczęściej używanych przez nas przedmiotów codziennego użytku. Korzystamy z nich podczas pracy przy komputerze, podróżując, uprawiając sport, w studiu albo grając w gry komputerowe. Jednak wybór słuchawek nie jest zbyt prosty, gdyż na rynku aż roi się od ich różnego rodzaju. W tym artykule opiszę na co trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru słuchawek.

Rodzaje słuchawek dynamicznych

Najpopularniejsze dziś słuchawki dynamiczne dzielimy na 5 grup:

  • słuchawki otwarte
  • słuchawki zamknięte
  • słuchawki półotwarte
  • słuchawki douszne
  • słuchawki dokanałowe

Słuchawki otwarte

Te słuchawki sprawdzą się najlepiej w cichym i wolnym od hałasu pomieszczeniu. Przepuszczają dźwięk z słuchawek do otoczenia i odwrotnie. Pozwala to na przykład na rozmawianie z inna osobą podczas słuchania muzyki. Mają także lepszą wentylację, która zapewnia komfort dla uszu.

Słuchawki zamknięte

Ten rodzaj słuchawek jest potrzebny w sytuacjach, gdzie potrzebujemy się odizolować od otoczenia lub gdy nie chcemy, aby słuchawki nie przepuszczały dźwięku do otoczenia. Korzysta się z nich na przykład w studiu nagraniowym, a często korzystają z nich także DJ-e w klubach. Zwiększona izolacja powoduje jednak, że wentylacja takich słuchawek jest znacznie gorsza od słuchawek otwartych.

Słuchawki półotwarte

Słuchawki te są pewnego rodzaju kompromisem między słuchawkami otwartymi i zamkniętymi. Oferują one lepszą wentylację od słuchawek zamkniętych, jednocześnie posiadając gorszą izolację od otoczenia.

Słuchawki douszne

Są to małe słuchawki, które wkładamy częściowo do kanału słuchowego. Nie posiadają one jednak żadnej izolacji od odgłosów z otoczenia. Takie słuchawki często używa się w sytuacjach, gdy potrzebujemy zmieścić je w kieszeni. Jest to miniaturowa wersja słuchawek otwartych.

Słuchawki dokanałowe

Takie słuchawki są wkładane do kanału słuchowego. Posiadają izolację w postaci silikonowych nakładek, które utrzymują słuchawki w kanale słuchowym, jednocześnie odcinając odgłosy z otoczenia. Takie słuchawki można porównać do słuchawek zamkniętych.

Słuchawki z aktywną redukcją szumów

Są to słuchawki, które posiadają zewnętrzny mikrofon rejestrujący głosy z otoczenia. Nagrany szum zostaje stłumiony, poprzez odtwarzanie go w odwróconej fazie.

Brzmienie słuchawek

Jeżeli chcesz znaleźć słuchawki, które będą najlepiej dla ciebie brzmieć, polecam pójść do sklepu i je tam przetestować. W przypadku gdy wykonujemy różnego rodzaju obróbkę dźwięku, powinniśmy wybrać słuchawki z wyrównanym pasmem.

Problemy z impedancją

Impedancja na słuchawkach może być bardzo zróżnicowana. Trzeba ją więc wziąć pod uwagę. Jeżeli nie posiadamy żadnego dedykowanego wzmacniacza słuchawkowego, powinniśmy wybrać słuchawki o niższej impedancji np 32 om-owe. Wybranie słuchawek z wyższą impedancją może stworzyć problem, gdzie wyjście słuchawkowe jest za słabe na zasilenie takiej pary słuchawek.

Opublikowany w Inne